Tahini - domowa pasta sezamowa w 5 minut plus przepis na pyszną sałatkę z sosem Tahini
Jeden z ostatnich moich wpisów dotyczył sezamu i jego wspaniałych właściwości – zobacz TUTAJ. Dlatego dziś, idąc za ciosem podzielę się z Tobą przepisem na pastę Tahini, którą każdy może sam z powodzeniem wykonać w domu. Tahini to pasta z prażonych ziaren sezamu, stanowiąca bazę Hummusu i dressingów sałatkowych, jak również sosów do mięs.
Samodzielne przygotowanie pasty Tahini jest banalnie proste i bardzo szybkie. Oprócz jednego składnika i dosłownie chwili czasu (ok 5 minut), zrobienie tej pasty nie wymaga żadnej, ale to żadnej filozofii. Możesz teraz zapytać, po co ją robić w domu, kiedy można kupić już gotową. Owszem, można. Jednak różnica między tą domową a kupną jest, moim zdaniem naprawdę znacząca. Po pierwsze dlatego, że wszelkiego rodzaju kupne pasty są nafaszerowane po brzegi ogromną ilością chemii i nigdy tak naprawdę nie wiesz, co taka pasta oprócz głównego składnika w sobie zawiera. Po drugie, sklepowe pasty Tahini zawierają spore ilości niekorzystnych dla nas tłuszczy tzw. tłuszczy trans, które są do nich specjalnie dodawane w celu konserwacji. Moim zdaniem to zupełnie zbędne, ponieważ sezam zawiera w sobie (jak żadna inna roślina) naprawdę sporą ilość super zdrowego tłuszczu (ponad 50%). Olej znajdujący się w ziarnach sezamu nie jełczeje, dlatego pasta z nich przyrządzona ma naprawdę długi termin przydatności do spożycia. Po otwarciu sklepowej pasty od razu zauważysz na jej powierzchni warstwę pływającego, niewiadomego pochodzenia oleju. W przypadku tej zrobionej w domu, olej na powierzchni jest praktycznie niezauważalny, a jeśli nawet, jest to olej pochodzący wyłącznie ze zmielonych ziaren sezamu - naturalny i zdrowy. Również smak pasty kupnej, a tej zrobionej w domu jest, moim zdaniem nie do porównania. Oczywiście na korzyść tej drugiej. Najwyższej jakości tahina jest czysta, bez żadnych dodatków (również bez dodatku choćby najzdrowszego oleju), składająca się wyłącznie ze zmiażdżonych ziaren. Dlatego warto robić ją samodzielnie.
Inną, ważną rzeczą przemawiającą za samodzielnym przygotowaniem pasty Tahini jest jej koszt. Mały słoiczek (ok. 300 - 400 ml) gotowej pasty Tahini kosztuje kilkanaście złotych. Specjalnie sprawdziłam. Za 300 gramowe opakowanie surowych ziaren sezamu zapłacisz ok. 8 zł, czyli przynajmniej o połowę mniej i otrzymasz tę samą ilość pasty, tyle, że bez zbędnej chemii i niezdrowych tłuszczów. Jak dla mnie, to wystarczające powody do tego, aby odrobinę się wysilić i sporządzić to odżywcze masło samemu. Zwłaszcza, że nie będziesz robić jej codziennie, tylko raz na jakiś czas, wedle potrzeb. Zaczynamy!
Przepis na pastę Tahini
1. 1 szklanka białego sezamu
1. Sezam przesyp na suchą patelnię (nie dodawaj żadnego tłuszczu!),
2. Praż ciągle mieszając do uzyskania lekko złotego, ale nie brązowego koloru, bo stanie się gorzki,
3. Uprażone ziarna przełóż do zimnej miseczki albo od razu do kielicha blendera,
4. Miksuj na mocnych obrotach przez ok. 30 sekund,
5. Odczekaj 20-30 sekund, aby nie przegrzać ziaren i blendera,
6. Powtarzaj miksowanie z przerwami do uzyskania niezbyt gęstej pasty,
7. Jeśli wolisz konsystencję bardziej płynną, miksuj trochę dłużej,
8. Gotową pastę przełóż do sparzonego, suchego słoika, zakręć i trzymaj w lodówce.
Twoja domowa pasta Tahini jest gotowa:).
Przepis na dressing z pastą Tahini
1. 1 łyżka pasty Tahini,
2. 1 łyżka sosu sojowego,
3. Sok z ½ cytryny,
4. 1 łyżka miodu, syropu z agawy lub innego zdrowego słodzika (opcjonalnie),
5. 2 łyżki filtrowanej lub letniej przegotowanej wody (lub więcej w zależności od tego, jak płynną chcesz uzyskać konsystencję),
6. Przeciśnięty przez praskę 1 ząbek czosnku.
1. Wymieszaj wszystkie składniki i dobrze połącz za pomocą blendera, szejkera lub zwykłego słoika.
Ten sos ma naprawdę obłędny smak – spróbuj, a się zachwycisz:). Jeśli nie chcesz, nie musisz dodawać słodzika. Ja jednak uważam, że to on nadaje temu dressingowi kompletnego, orientalnego charakteru, który wspaniale podkreśla smak dań, ponieważ wszystkie smaki: słodki, słony, umami (pisałam o nim TUTAJ), gorzki, kwaśny i ostry wspaniale się przenikają i uzupełniają, tworząc idealny dodatek do Twoich dań. Kiedy posiłek zawiera w sobie wszystkie smaki, jest kompletny odżywczo i działa równoważąco na organizm. Alternatywą dla miodu czy syropu z agawy mogą być rodzynki, suszone daktyle lub suszone figi (kilka sztuk), które dodadzą naturalnej słodyczy.
Sos gotowy, kolej na sałatkę.
Przepis na sałatkę
1. Ulubiona sałata (u mnie masłowa i rucola),
2. Pokrojona w słupki lub strata na tarce marchewka (ja użyłam do tego celu obieraczki julienne),
3. Awokado,
4. Pomidory (u mnie koktajlowe).
1. Delikatnie wymieszaj sałatę i pozostałe składniki,
2. Polej sosem tahini.
Zrobione:)
Ciesz się smakiem!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz